Adagio For TRON اثری متفاوت از دفت پانک برای موسیقی فیلم ترون: میراث

آهنگ Adagio For TRON ساخته‌ی دفت پانک

Daft Punk – Adagio For TRON – 2010

Adagio For TRON اثری متفاوت از دفت پانک برای موسیقی فیلم ترون: میراث

ترون: میراث (TRON: Legacy) فیلمی علمی تخیلی اکشن محصول 2010 کشور ایالات متحده به کارگردانی جوزف کوشینسکی است که کارگردانی فیلم‌هایی همچون Oblivion (محصول 2013) و Only the Brave (محصول 2017) را برعهده داشته ‌است. در این فیلم ستارگانی همچون جف بریجس، گرت هدلند و اولیویا وایلد نقش آفرینی می‌کنند. این فیلم به نوعی دنباله‌ی فیلم Tron (محصول 1982) است. داستان ترون: میراث از این قرار است که سام فلین، پسر کوین فلین مهندس برجسته و موسس شرکت انکام که دنیایی دیجیتال به نام Grid خلق کرده، بعد از 20 سال به دنبال پدرش می‌رود و در نهایت سر از همان دنیای دیجیتالی که پدرش خلق کرده در می‌آورد و متوجه می‌شود که آن دنیا به پلیدی و شرارت کشیده شده‌است. اگر تا کنون ترون را ندیده‌اید پیشنهاد می‌کنم آن را در لیست تماشای خود بگذارید و از داستان، جلوه‌های بصری و موسیقی فوق العاده آن لذت ببرید.

Adagio For TRON شاهکار متفاوت دفت پانک برای موسیقی فیلم ترون: میراث

کوشینسکی تصمیم می‌گیرد که گروه دفت پانک را که از طرفداران پر و پا قرص ترون هستند را به تیم ساخت این فیلم اضافه کند، آن‌ها هم بسیار مشتاق برای همکاری در این پروژه بودند و این گونه بود که کار ساخت موسیقی فیلم قبل از ساخت خود فیلم آغاز شد. کار تنظیم و ارکستراسیون موسیقی فیلم هم برعهده‌ی جوزف تراپانزه آهنگساز، ارکستراتور، تنطیم‌کننده و رهبر ارکستر اهل ایالات متحده آمریکا بوده است.

اولین تجربه‌ی ساخت موسیقی فیلم توسط این گروه برنده‌ی جایزه‌ی گرمی بهترین آلبوم سال، چیزی متفاوت از دیگر آثارشان بود و آن‌ها در این ساندترک از عناصر ارکسترال بیشتری استفاده کردند و تنها به استفاده از سینث سایزرها اکتفا نکردند. نتیجه کار هم یک ساندترک فوق العاده با حال و هوایی متفاوت از سایر ساندترک‌هایی که تاکنون شنیده‌ایم بود. آلبوم ساندترک این فیلم توسط والت دیزنی رکوردز منتشر شد که بسیار موفق بود و در هفته‌ی اول 71000 نسخه در آمریکا فروخت. آلبوم ساندترک فیلم ترون به رتبه ششم چارت بیلبورد ۲۰۰ رسید و سرانجام بابت فروش 500.000 نسخه‌ای گواهی‌نامه طلا انجمن صنعت ضبط آمریکا را دریافت نمود. قطعه‌ی “Derezzed” هم از این آلبوم به صورت سینگل منتشر شد.

Adagio For TRON شاهکار متفاوت دفت پانک برای موسیقی فیلم ترون: میراث
خود ربات‌ها هم با قطعه‌ی “Derezzed” در فیلم حضور دارند!

گفتیم که دفت پانک برای موسیقی متن ترون: میراث منحصراً از صدای الکترونیک استفاده نکرد و عناصر ارکسترال را در ساندترک فیلم به کار برد که نتیجه آن هم بسیار عالی بود. قطعه‌ای که می‌شنویم نمونه‌ی بارز این تغییر در کار آن‌هاست. Adagio for TRON از جمله آثار متفاوت دفت پانک است که که اگر برای اولین بار آن را بشنوید حتماً تعجب خواهید کرد و فکر می‌کنید که ممکن نیست این از ساخته‌های دفت پانک باشد. یکی از دست‌کم گرفته‌‌شده‌ترین و یا آندِررِیتدترین آثار دفت پانک که قدرت آهنگ‌سازی این دو ربات فرانسوی را به نحو احسن به رخ می‌کشد.

ترکیب موسیقی کلاسیک دوره باروک و موسیقی الکترونیک به وسیله‌ی استعداد خالص دفت پانک اثری ارزشمند را خلق کرده که به هیچ وجه از آن خسته نمی‌شوید چون چیزی شبیه به آن را شاید اصلاً پیدا نکنید. وقتی که در اواخر قطعه ویولنسل خودنمایی می‌کند و نفس شنونده را بند می‌آورد واقعاً باورش سخت است که این دفت پانک باشد ولی حقیقت دارد آن‌ها واقعاً فوق العاده هستند. نمی‌دانم آن‌ها برای ساخت این قطعه از کجا الهام گرفته‌اند اما من در این قطعه ریکوئیم‌های موتسارت، پورسل، تالیس و شاید کمی هندل را می‌شنوم و از موسیقی‌های جدیدتر قدری هم به یاد اثر Clubbed to Death از روب دوگان و فیلم ماتریکس می‌افتم. Adagio for TRON بدون شک جز زیباترین و متفاوت‌ترین ساندترک‌ها و البته یکی از بهترین ترکیب‌های موسیقی کلاسیک و موسیقی الکترونیک است که تاکنون شنیده‌ام.

Adagio For TRON شاهکار متفاوت دفت پانک برای موسیقی فیلم ترون: میراث
دفت پانک بر روی فرش آبی! فیلم ترون

دیگر اثر دفت پانک در گروه موسیقی برتر با نام Horizon را از آلبوم خاطرات با دسترسی تصادفی را از دست ندهید و منتظر معرفی آثار برتر بیشتری از این گروه توانمند فرانسوی در موزیک گیک باشید.

عنوان: Adagio For TRON
هنرمند: دفت پانک
آلبوم: TRON: Legacy
ژانر: موسیقی فیلم
سال تولید: 2010
فرمت: MP3
کیفیت: ۳۲۰kbps
مدت زمان: ۰۰:۰۴:۱۱

دانلود آهنگ با فرمت MP3

کانال تلگرام موزیک گیک

کلبه‌ای مشرف به اقیانوس بی‌کران موسیقی
آرامش شبانه

بیشتر بشنوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *