Bibo no Aozora آهنگ مشهور فیلم بابل؛ پروازی بی‌پایان در آسمان آبی زیبا

آهنگ Bibo no Aozora اثر زیبای ریوئیچی ساکاموتو

Ryuichi Sakamoto – Bibo no Aozora – 1996

Gustavo Santaolalla, Ryuichi Sakamoto – Bibo no Aozora / Endless Flight and Babel – 2006

Bibo no Aozora آهنگ مشهور فیلم بابل؛ پروازی بی‌پایان در آسمان آبی زیبا

۱۹۹۶ آلبومی از آهنگساز و پیانیست ژاپنی ریوئیچی ساکاموتو است که شامل ساخته‌های محبوب این آهنگساز است که برای سه‌نوازی پیانو تنظیم شده‌اند. یکی از قطعات این آلبوم با نام Bibo no Aozora در چندین فیلم و سریال به کار رفته‌است که برجسته‌ترین آن‌ها فیلم بابل (Babel) است که هر دو نسخه‌ی این آهنگ یعنی هم نسخه‌ی آلبوم ۱۹۹۶ و نسخه‌ی ۰۴ آن در فیلم بابل به کار رفتند. بابل فیلمی درام محصول ۲۰۰۶ به کارگردانی الخاندرو گونسالس اینیاریتو و نویسندگی گی‌یرمو آریاگا است. برد پیت، کیت بلانشت، گائل گارسیا برنال، کوجی یاکوشو، آدریانا بارازا و دنیکو کیکوچی از نقش‌آفرینان این فیلم هستند. بابل داستان چهار خانواده را روایت می‌کند به صورت غیرمستقیم با موضوعی به هم مرتبط می‌شوند.

موسیقی فیلم بابل ساخته گوستاوو سانتائولایا آهنگساز برجسته‌ای آرژانتینی است. بابل در بخش بهترین موسیقی متن فیلم توانست جوایز اسکار و بفتا را ببرد و همچنین در جشنواره گلدن گلوب نامزد دریافت این جایزه شد. گوستاوو سانتائولایا مانند بسیاری از آثار خود از ساز مخصوص خود رون‌روکو استفاده کرد که نتیجه‌ی آن بسیار موفق و ماندگار بود. یکی از مشهورترین قطعات موسیقی فیلم بابل آهنگ Bibo no Aozora / Endless Flight and Babel است که مجموعه‌ای از سه آهنگ مختلف است که شامل قطعه‌ی Bibo no Aozora از ریوئیچی ساکاموتو و قطعات Endless Flight و Babel از گوستاوو سانتائولایا است. این قطعه در پایان زیبای فیلم و تیتراژ پایانی آن به کار رفت که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

ریوئیچی ساکاموتو سازننده آهنگ Bibo no Aozora در حال نوشتن آهنگ با پیانو
Bibo no Aozora به معنای زیباییِ آسمان آبی است، یکی از زیباترین آثار ریوئیچی ساکاموتو

آهنگ اول که نام ژاپنی آن Bibo no Aozora است که تنظیمی جدید از یک ترانه‌ی ساکاموتو به همین نام از آلبوم Smoochy که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. معنای عنوان این آهنگ به ژاپنی زیبایی آسمان آبی است. با توجه به مضمون ترانه‌ی اصلی این قطعه هم نسبتاً غم‌ناک است. ترکیب ویولن و پیانوی آهنگ بسیار گیرا و فوق العاده است. غمِ‌ اثر بیشتر از طریق سازهای زهی منتقل می‌شود که حالت انعکاس و تکرار دارند، نوای پیانو اما نرم‌تر و لطیف‌تر است و احساس کار را کمی متعادل می‌کند. نسخه‌ای از این آهنگ که ساکاماتو آن در یک اجرای زنده با تک‌نوازی پیانو اجرا می‌کند بسیار زیباست و شاید بگویم زیباترین نسخه‌ی آهنگ است، اجراهای زنده ریوئیچی ساکاموتو بسیار قوی و فوق العاده هستند و گاهاً حتی از ضبط‌های استودیویی هم بهترند.

گوستاوو سانتائولایا سازننده‌ی آهنگ‌های Endless Flight و Babel
گوستاوو سانتائولایا با رون‌روکو‌ بار دیگری غوغا کرده‌است، پرواز بی‌پایان رویایی‌ترین اثر اوست.

پس از آهنگ زیبایی آسمان آبی نوبت به قطعه‌ی Endless Flight یا پرواز بی‌پایان از گوستاوو سانتائولایا می‌رسد که یکی از رویایی‌ترین و زیباترین ساخته‌های اوست. کافیست نوای ساز رون‌روکو این آهنگ یکبار بشنوید تا برای همیشه در یاد شما ماندگار شود. حالت پژواکی که در ملودی این آهنگ وجود بخش زیبا و دوست‌داشتنی این آهنگ است، این موسیقی آنقدر زیباست که می‌توانیم آن را زیبایی بی‌پایان بنامیم. قطعه‌ی پایانی هم از گوستاوو سانتائولایا یک تک‌نوازی ساز رون‌روکو است.

دو اثر اول به نوعی ارتباطی معنایی با هم دارند، ابتدا زیبایی آسمان آبی و پس از آن پرواز بی‌پایان. نکته‌ی زیبای دیگر انتقال بین آهنگ‌هاست که بسیار فوق العاده‌ است و برای لحظاتی کوتاه پایان زیبایی آسمان آبی با آغاز پرواز ابدی با هم برخورد می‌کنند که بسیار دوست‌داشتنی است. اثری متفاوت و‌ شنیدنی از یکی از ماندگارترین فیلم‌های سینما و از برندگان جایزه اسکار بهترین موسیقی متن که امیدوارم از آن لذت ببرید.

فراموش نکنید که در موزیک گیک آثاری برتر از هر دو هنرمند یعنی ریوئیچی ساکاموتو و گوستاوو سانتائولایا معرفی کردیم، آخرین اثر از ریوئیچی ساکاموتو موسیقی شاهکار او برای موسیقی فیلم The Revenant بود و آخرین از گوستاوو سانتائولایا در موزیک گیک، آهنگ De Ushuaia a La Quiaca بود که آن هم با ساز رون‌روکو نواخته شده‌است، پیشنهاد می‌کنم این دو اثر فوق العاده را گوش کنید و لذت ببرید.

عنوان: Bibo no Aozora / Endless Flight and Babel
هنرمند: گوستاوو سانتائولایا، ریوئیچی ساکاموتو
آلبوم: Babel
ژانر: موسیقی فیلم
سال تولید: ۲۰۰۶
فرمت: MP3 | FLAC
کیفیت: 320kbps | Lossless
مدت زمان: ۰۰:۱۱:۲۵

دانلود نسخه‌‌ی سه قطعه‌ای فیلم بابل از گوستاوو سانتائولایا و ریوئیچی ساکاموتو

دانلود آهنگ با فرمت MP3

دانلود آهنگ با فرمت FLAC

دانلود آهنگ Bibo no Aozora از آلبوم ۱۹۹۶ ریوئیچی ساکاموتو

دانلود آهنگ با فرمت MP3

دانلود آهنگ با فرمت FLAC

اجرای شنیدنی و بسیار زیبای تک‌نوازی این آهنگ از ساکاموتو در توکیو سال ۲۰۰۵

کانال تلگرام موزیک گیک

کلبه‌ای مشرف به اقیانوس بی‌کران موسیقی
آرامش شبانه

بیشتر بشنوید

2 پاسخ

  1. کل آهنگ‌وست اندرکاران ونورپردازی وهمه چیزعالیه بویژه اون شمع که روشنه باتشکروسپاس بابت سایت خوبتون وزحمات همه شمابزرگواران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *